Mrkev

 Jak vypadá cesta karotky z pole až na pult v obchodech?
 

Rané odrůdy karotky se sejí sotva roztaje sníh z polí. Rostlinky mrkve se v časném jaru "hřejí" pod netkanou textilií. První sladká šťavnatá mrkev obvykle dozrává koncem června, kdy na pole vyjíždějí speciální sklízeče, které jí za nať vytahují z řádků a plní do vekoobjemových návěsů či dřevěných kontejnerů.  Návěs doveze karotku do areálu firmy k technologické lince, kde nejprve dojde k suchému odhlinění a odkamenění. Poté mrkev putuje dopravníky do odmáčecí vany a "pračky", kde se šetrně zbaví dalších nečistot. Přes pás s gumovými hroty, které oddělí zbývající nať, pokračuje do pulírovacího stroje. Tam systém malých kartáčků vyleští kořeny a trysky s pitnou vodou je omyjí. Tím končí mokrá fáze praní a čištění. Za hodinu linka spolyká až 25 tun kořenové zeleniny.

 

Následuje část třídící, kde mrkev projíždí optickou třídičkou s kamerami, které odhalí poškozené kořeny. Ty jsou pomocí tlaku vzduchu vystřeleny na pás pro druhou jakost. Během třídění nepracují pouze stroje, ale také osm až deset zaměstnanců, kteří z inspekčního pásu vybírají zlomky a zbylou druhojakostní karotku. Prvotřídní zboží se pak ještě rozřadí dle délky a průměru na čtyři kategorie a podle toho padá do velkých zásobníků. Z těch dopravníky rozvezou karotku do balících strojů a dle požadavků zákazníka zabalí do 1kg, 5kg, 10kg, 13kg nebo 15kg balení.

 

Třídění produktů umožňuje následné balení do širokého spektra sortimentu finálních výrobků určených pro trh. Například na pultech obchodního řetězce Lidl najdete karotku v kilogramových vaničkách s barevným potiskem s motivem karotky s natí.  Jedním z velice žádaných výrobků pro obchody společnosti Kaufland je Piletická karotka, která byla oceněná známkou nejvyšší kvality Klasa a je balená po jednom kilogramu.

 

Kromě igelitového obalu se mrkev prodává v rašlových pytlích po deseti kilogramech. Petržel a samozřejmě i karotka se expedují také takzvaně volně bez igelitového obalu, pouze v přepravních bednách po deseti, třinácti či patnácti kilech.

 

Karotka se u nás sklízí od konce června do konce listopadu. V říjnu dozrávají odrůdy určené ke skladování. Ty se pak přímo z pole vozí v tunových dřevěných kontejnerech a uskladňují v chladírenských halách. Do loňského roku neměla firma VH Agroprodukt dostatečné skladovací prostory. Zásoby mrkve s petrželí byly už mnohdy koncem ledna vyprodané, a proto na našem trhu převládala pouze holandská mrkev. Letos se díky vybudování nové chladírenské haly, která splňuje kritéria nejvyšší kvality, podařilo uchovat zásoby kořenové zeleniny až do března. 

Aktuality

PRODEJNA PILETICKÉ ZELENINY - OTEVÍRACÍ DOBA

  Pondělí     8:00 - 17:00 Úterý         8:00 -…

Číst více »

PRODEJNA PILETICKÉ ZELENINY

  V areálu firmy VH Agroprodukt se nachází podniková prodejna, kde mimo piletické zeleniny…

Číst více »

Mrkev 2018

Prodej mrkve je zahájen od čtvrtka 14. 6. 2018 v prodejně v areálu firmy.   Otevírací…

Číst více »