Brambory

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina.

Běžné konzumní brambory obsahují přibližně 24 % sušiny, z toho zhruba 75 % tvoří škrob (amylosa, amylopektin) a okolo 2 % rozpustné cukry. Bílkoviny tvoří okolo 5–10 % sušiny a tuky okolo 0,4 % sušiny. Hlízy obsahují množství kyseliny citrónové, polyfenolů, minerálních látek (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.) a vitamínů C, B1, B2 a PP. S výjimkou jedlých hlíz je celá rostlina jedovatá.

Varný typ A – s hladkou slupkou a lojovitou dužinou žluté či žlutobílé barvy, které mají protáhlý tvar (ledvinky, rohlíčky) a menší obsah škrobu. Ideální pro vaření ve slupce, na bramborový salát, na loupačku.
Varný typ B – jsou brambory polopevné s univerzálním použitím. Vhodné do salátů, gulášů, polévek, jako přílohové a restované.
Varný typ C – s drsnější slupkou a bílou dužinou jsou škrobovité, moučnaté a po uvaření se rozpadají. Tyto brambory jsou vhodné pro přípravu bramborového těsta, knedlíků, bramboráků, bramborových placek a kaší.

Rané brambory – Brambory sklizené do 30. června.

Pozdní brambory – Brambory sklizené po 30. červnu.

Aktuality

Okurky nakladačky

Prodej okurek nakladaček okurky z vlastní produkce v Pileticích každý den čerstvé v…

Číst více »

Podniková prodejna

Prodej "piletické mrkve" zahájen Od 19.6.2020 zahajujeme v našem obchůdku prodej piletické mrkve…

Číst více »

Jahody

Samosběr jahod 2020 UKONČEN!!!

Číst více »